بیماری های قابل شناسایی با تست ژنتیک

امروزه اکثریت قابل توجه بیماری‌ها توسط تست ژنتیک شناسایی می‌شوند. بیماری‌های قابل شناسایی شامل سرطان سینه، تخمدان، رحم، پانکراس، پروستات، معده، روده بزرگ و ملانوما است. امکان بررسی بسیاری از بیماری‌های دیگر غیر از سرطان‌ها مانند آلزایمر و دیابت نیز با این روش وجود دارد.

هدف از انجام تست ژنتیک

همه ما کم و بیش با مفهوم وراثت آشنا هستیم. بسیاری از صفات و ویژگی‌ها ارثی هستند، ساده ترین مثال در این مورد شباهت ظاهری فرزندان به والدین است. این شباهت صرفا به ظاهر افراد محدود نمی‌شود بلکه درون تک تک سلول‌های آنها نیز نهفته است. به بیان کلی تر ژن‌های هر فرد همان چیزی است که فرد از والدینش به ارث برده است. همین امر زمینه‌ای برای انتقال بیماری‌های وراثتی و ژنتیکی از نسلی به نسل دیگر است. به عنوان مثال حدود 10-5 درصد از سرطان‌ها به صورت ارثی انتقال می‌یابند. با پیشرفت علم، امروزه می‌توان با بررسی ژن‌های هر فرد و تعیین استعداد ابتلای فرد به بیماری‌ها، سال‌ها پیش از مواجهه با بیماری اقدام به پیشگیری نمود.

مزایای انجام تست ژنتیک

تست ژنتیکی مزایای زیادی به همراه دارد؛ درصورتیکه یکی از اعضای خانواده به بیماری وراثتی مبتلا باشد، این احتمال وجود دارد که سایر افراد خانواده نیز این بیماری را به ارث برده باشند. دراین صورت این افراد در معرض ابتلا به بیماری در سنین پایین تری نسبت به سایر افراد جامعه هستند. بنابراین هرچه تست ژنتیک زودتر انجام شود، احتمال کنترل مناسب بیماری یا امکان پیشگیری از آن بیشتر خواهد بود. از آنجا که ماده ژنتیکی از بزاق، خون و مایع آمنیوتیک و نمونه بیوپسی بافت فرد قابل استخراج است، انجام تست ژنتیک با سهولت و دقت فراوان امکان پذیر خواهد بود.